Ekskurzija osmih razreda u Hrvatsko Zagorje

Dana 27. travnja 2018. u jutarnjim satima, učenici osmih razreda naše Škole krenuli su na svoju petodnevnu ekskurziju u Hrvatsko Zagorje. U našoj pratnji bile su profesorice Marija Bubalo, Anđa Jažo, Katica Govorko te pedagoginja Antonija Zelić Matić. Vozač našeg veselog busa bio je simpatični Stipe Kristić, a vodičkinja tijekom svih pet dana  bila nam je draga Tonkica Padrov.

Naše prvo odredište bilo je naselje Krašić, rodno mjesto bl. kardinala Alojzija Stepinca. Imali smo priliku čuti sažeti životopis, a i vidjeti mjesto gdje je boravio i preminuo.

Nakon posjeta Krašiću, nastavili smo našu avanturu putem u Krapinske toplice u Hrvatskom Zagorju gdje smo noćili svih pet dana. Srdačno osoblje, ali i same toplice dodatno su uljepšali naš boravak. Treba spomenuti i naše drage profesorice koje su također mnogo uljepšale našu ekskurziju dopustivši nam mirna druženja po sobama do dugo u noć.

Sutradan smo u jutarnjim satima krenuli na cjelodnevni izlet u gradu Zagrebu, glavnom gradu Republike Hrvatske i sjedištu Zagrebačke županije. Po dolasku u Zagreb, posjetili smo Tehnički muzej Nikola Tesla u kojem smo, uz stručno vodstvo djelatnika muzeja, vidjeli mnoštvo zanimljivosti. Zatim smo išli u park-šumu Maksimir. Na južnom kraju parka nalazi se Zološki vrt grada Zagreba u kojem smo imali priliku vidjeti 275 vrsta životinja i 2225 jedinki sa gotovo svih kontinenata. Nakon toga, krenuli smo u najpopularnije dijelove grada Zagreba. Stigli smo pred Zagrebačku katedralu. Smatra se da je to najviša građevina u Hrvatskoj. Nakon obilaska unutrašnjosti zaputili smo se prema Dolcu. Smjestio se između Gornjeg grada i Kaptola, a tržnica Dolac je najpoznatija zagrebačka tržnica na otvorenom. U Gornjem Gradu ili Gradecu smo imali priliku vidjeti Trg sv. Marka na kojem se nalaze zgrade Hrvatskog sabora, Vlade i Gradske skupštine te posebno zanimljiva Crkva sv. Marka. Uspinjačom smo se spustili u Donji grad i stigli na Trg bana Josipa Jelačića gdje smo dobili slobodno vrijeme za osvježenje i razgledavanje. Dan smo dodatno uljepšali odlaskom na disko zabavu u Toplicama popraćenu Glazbom bi plesom.

Treći dan krenuli smo na put u Varaždin. Varaždin je poznat po svojoj baroknoj jezgri, bogato ukrašenim zgradama te najljepšem groblju koje smo vidjeli u životu. Dalje smo išli u Krapinu, točnije u Muzej krapinskog pračovjeka. Naime, na tom mjestu pronađene su kosti Homo sapiensa koje potječu koje potječu od prije, otprilike 250.000 godina. Tu smo gledali kratki film o njihovom životu. Taj  dan smo posjetili i dvorac Trakošćan te smo imali priliku upoznati dom obitelji Drašković, njihov stil i način života. Navečer smo imali zabavu na bazenu , pridružili su nam se prijatelji iz susjedne nam OŠ Stjepan Radić  te nam je bilo samo još ljepše.

Četvrti dan naše ekskurzije započeli smo odlaskom u Donju Stubicu , rodni grad Matije Gupca, junaka hrvatskog naroda i vođe Seljačke bune. Osvježili smo se pod krošnjom Gupčeve lipe te smo posjetili Muzej Seljačkih buna koji je smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić. Nakon toga, krenuli smo hrvatsko nacionalno svetište, Mariju Bistricu, Tamo smo imali priliku proći postajama križnog puta koje su napravljene u ljudskoj veličini. Nakon duhovne okrepe, krenuli smo u trgovački centar Westgate gdje smo dobili slobodno vrijeme i priliku za osobnu kupovinu. U popodnevnim satima, vratili smo se u Toplice. Tko je htio, mogao je ići u Aqua park koji se nalazio u blizini hotela. I naravno, tko je otišao nije požalio jer je, uz mnoštvo bazena, tobogana i ostalih zabavnih sadržaja, ovo bila tvornica vrhunske zabave. Navečer smo opet uživali u programu disko zabave, ali ovaj put u društvu naših prijatelja iz susjedne Škole.

Peti dan, a ujedno i zadnji dan naše avanture posjetili smo Smiljan, rodno mjesto našeg poznatog znanstvenika i izumitelja Nikole Tesle. Tu smo imali priliku pobliže upoznati pojedinosti o životu i radu Nikole Tesle te smo posjetili njegovu rodnu kuću i Memorijalni centar gdje je smješteno dosta njegovih izuma. Tada je uslijedio povratak prema najljepšem gradu na svijetu, našem Imotskom, kao i našim obiteljima. Naravno, ni u autobusu nije nedostajalo zabave jer je cijeli naš put bio popraćen glazbom i smijehom. Puni nezaboravnih uspomena i zadovoljstva, sretno smo stigli kući u ranim večernjim satima.

Sigurna sam da će nam ova naša petodnevna avantura svima zauvijek ostati u najljepšem sjećanju.

Danica Bilopavlović, 8. B

objavio: Tereza Barbić   datum: 7. 5. 2018.