Višednevna izvanučionička nastava učenika osmih razreda u Istru

Učenici 8.a, 8.b i 8.c razreda naše Škole boravili su na višednevnoj izvanučioničkoj nastavi u Istri od 23. do 26. travnja 2024. godine. Učenike su pratili njihovi profesori Monika Pavlović Grabovac, Ivan Sočo i Denis Đerek te pedagoginja Suzana Perković.

Tijekom prvog dana učenici su obišli Rijeku, najveći grad Kvarnera i Hrvatskog primorja te treći po veličini u Republici Hrvatskoj. Sa svojim profesorima prošetali su riječkim Korzom, posjetili katedralu sv. Vida, zaštitnika grada Rijeke, te Kosi toranj  i crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije.

U planu je bio i posjet marijanskom svetištu na Trsatu, ali je zbog građevinskih radova i vremenskih neprilika pristup bio onemogućen. Nakon Rijeke uputili su se prema Opatiji gdje je zbog obilne kiše realizirano samo panoramsko razgledavanje. Potom je nastavljena vožnja prema Poreču gdje je ujedno bio i organiziran smještaj.

Drugog dana tijekom prijepodneva učenici su brodom posjetili NP Brijuni. Prvo su obišli Brijunski muzej i razgledali prirodoslovni odjel s prepariranim životinjama i fotografije Austrijanca Paula Kupelwiesera, nekadašnjeg vlasnika Brijunskog otočja, te zbirke fotografija Josipa Broza Tita sa slavnim državnicima i umjetnicima koji su nekoć posjećivali Brijune.

Zatim su vlakićem obišli safari park i vidjeli brojne životinjske vrste počevši od egzotičnih poput slonice Lanke, zebri, nojeva, svetih indijskih krava i ljama preko čarobnih i raskošnih pauna do autohtonih istarskih ovaca, magaraca i koza.  Također su vidjeli i više od 1600 godina staru brijunsku maslinu, jednu od najstarijih na Mediteranu, te arheološki lokalitet Kastrum i ostatke bazilike svete Marije. Posjetili su i crkvu sv. Germana u kojoj se nalaze replike najpoznatijih fresaka i glagoljičnih natpisa Istre i Kvarnera.

U poslijepodnevnim satima boravak u Puli učenici su započeli obilaskom znamenitog pulskog amfiteatra nakon čega su se uputili prema Slavoluku Sergijevaca i prošetali do Augustova hrama i Foruma. Znatiželjni pogledi prolaznika bježali su prema ekipi naših učenika koji su tijekom slobodnog vremena na Forumu priredili pravu atrakciju igrajući se loptom s Belgijancima koji su bili smješteni u istom hotelu kao i naši učenici.

Sljedeći dan proveli su u Rovinju u kojem su razgledali crkvu svete Eufemije, zaštitnice grada, te se živopisnim uličicama prepunih galerija i suvenirnica spustili do gradske vijećnice i Balbijevog luka, glavnih vrata za ulaz u staru gradsku jezgru.

Tijekom poslijepodneva obišli su  Poreč s naglaskom na Eufrazijevu baziliku iz 6. st., Trg Marafor s ostacima Neptunovog hrama i Romaničkom kućom, Decumano i crkvu Gospe od Anđela.

Zadnjeg dana putovanja Alejom glagoljaša uputili su se prema bajkovitom srednjovjekovnom Humu koji je kandidat za najmanji grad na svijetu, a po dolasku tamo uživali u njegovim kamenim uličicama, trgovima i gradskim zidinama te imali priliku degustirati i kupiti autohtone proizvode iz lokalnih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.

Na putu prema Imotskom učenici su obišli Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu diveći se njegovom intelektu, genijalnim izumima, zanimljivom životu, proročanskim vizijama i poučnim izrekama.

Između ostalog, na zidu muzeja ističe se njegova svevremenska i uvijek aktualna izjava primjenjiva na sve ljude: „Neka budućnost pokaže istinu i procijeni svakoga od nas prema njegovu radu i postignućima. Sadašnjost je njihova, ali je zato budućnost – za koju sam radio – moja.“

Monika Pavlović Grabovac, prof.

objavio: Monika Pavlović Grabovac   datum: 6. 5. 2024.

« Svibanj 2024 »