Korizmena duhovna obnova za učenike osmih razreda

Korizmena duhovna obnova za učenike osmih razreda iz naših škola „J.V. Perić „ i „S. Radić“ na temu Gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce, održana je 8. ožujka u crkvi sv. Franje. Obnovu je animirala s. Marija Matanović, školska sestra franjevka iz Splita.

Molili smo krunicu Božanskog milosrđa, s nakanom da nam Gospodin otvori srce kako  bismo prepoznali duhovno blago u našem životu. Nakon molitve krunice preselili smo se u samostansku dvoranu gdje nas je pozdravio i izrazio dobrodošlicu župnik, fra Zoran Kutleša. Nakon upoznavanja s. Marija je u kratkom izlaganju govorila o blagu. Pitala se s nama zajedno, što je to što mi smatramo vrijednim u svojem životu? Nakon brojnih odgovora koje su učenici dali, s. Marija istaknula je kako su: obitelj, zdravlje i uspjeh nešto do čega treba držati, ali da nam na prvom mjestu treba biti Bog, kao naše jedino i istinsko blago. Za prave vrijednosti i istinsko blago trebamo čistiti svoje srce. Upravo je vrijeme korizme, vrijeme obraćenja i poniranja u svoje srce. Kroz prezentaciju sestra je prikazala koje su to opasnosti koje onečišćuju srce: govor, oči i uši.... Čisteći svoje srce otvaramo oči za istinsko blago - Boga koji, kad ga stavimo na prvo mjesto u našem životu, onda i je sve ostalo na pravom mjestu. Bog želi da budemo čista srca i on nas uvijek čeka raširenih ruku, on je milosrdan, što nam prikazuje prispodoba o milosrdnom Ocu. Kako bi učenici što bolje primili i razumjeli poruku prispodobe o Dobrom Ocu, podijeljeni su u pet grupa. Svaka se grupa zaista potrudila dočarati prispodobu u Dobrom Ocu kroz scenski, literarni, likovni i glazbeni prikaz. Mi vjeroučiteljice, Anela Kukavica i s.Antonela oduševile smo se učeničkom kreativnošću i angažmanom. Zanimljivo je bilo što je sestra dijeleći ih u grupe, a ne znajući pritom za njihove talente, podijelila tako da je baš u likovnoj grupi bio netko tko lijepo crta, u glazbenoj učenice koje su u zboru, a u scenskoj oni koji se vole uživjeti u ulogu. Tako je svatko mogao doći do izražaja i ono najvažnije - ponijeti u svome srcu poruku: Ako nam je čisto srce, u njemu će biti pravo blago, ali ako se dogodi da u naše uđe srce ono što nije dobro, Bog nas poput milosrdnog Oca čeka raširenih ruku. Učenici su kroz radionicu razmišljali što se to nalazi u njihovom srcu, a trebalo bi popraviti. U križ su upisali svoje propuste i mane koje bi htjeli promijeniti. Upisujući u križ ono što žele promijeniti, potvrdili su svoju vjeru; Kristovim križem svaki naš grijeh otkupljen. Nakon duhovne obnove, mladi koji su mogli, pošli su na i zajednički križni put.
Radost i oduševljenje koje su širili povratna su informacija da im svidjela duhovna obnova. Ponijeli su u svom srcu poruku - Želimo slijediti u svome životu pravo blago - Krista raspetoga!
Dragi osmaši, neka vam vrijeme darovano Bogu kroz duhovnu obnovu bude blagoslovljeno i urodi duhovnim plodovima u ovom korizmenom vremenu!

s. Antonela Malenica

objavio: Ivana Petričević   datum: 11. 3. 2024.